Jdi na obsah Jdi na menu
 


Labradorský retrívr - historie chovu v České Republice

 

 Psal se začátek sedmdesátých let, Labradoři byli u nás neznámým pojmem. Pan Oldřich Kučera z chovatelské stanice Z Pomoraví jednoho dne přivítal na honu ve střeňské bažantnici člověka, který mu poradil, že by mělo být především v ekonomickém zájmu Lesního závodu mít kvalitnější dohledávače na pernatou zvěř, protože množství nedohledaných střelených kusů bylo dosti vysoké. Slovo dalo slovo a přes již zmíněného člověka, se dostaly do majetku Státních lesů štěňata z Anglie. 3 černí psi a 3 černé fenky. Chovatelská stanice měla chovného psa,  Sandylands Marcuse, ale fena, se kterou by založil chov, chyběla. Řízením osudu na jednu stranu smůla a na jednu štěstí, se k nám dostala sourozenecká dvojice. Žlutý Johny of Palgrave a jeho vrhová sestra Julie of Palgrave. Oba se stali československými výstavními šampiony a složili podzimní zkoušky v I.ceně.

                     Obrazek 
                                       Sandylands Marcus

                 Obrazek 
                                              Julie of Palgrave

                         Obrazek
                                      Johny of Palgrave
První vrh labradorských retrívrů v ch. st. z Pomoraví byl po Sandylands Marcusovi a Julii of Palgrave. Sandylands Marcuse však stihla vážná autonehoda, kdy po střetu s nákladním autem vyvázl s velice vážně poškozeným kyčelním kloubem, dožil se 11 let.

                   Obrazek
                                    Vrh "A" (Sandy + Lucie)
 

                    Obrazek
                                                     Cena

Chovatelská stanice z Pomoraví toto spojení zopakovala pro vrh „D“.

 

Cana musel být v sedmi letech utracen poté, co byl dvouletým vnukem manželů Kučerových probuzen z hlubokého spánku po honu a zareagoval tak, že chlapce kousnul do krku. Julie of Palgrave se dožila 14 let, její bratr Johny zemřel v 15 letech

 

Druhou a poslední fenou , která přišla do chovateslké stanice z Pomoraví byla irská Lisrenny Geisha Girl. Ta dala dva vrhy: S ICH. Bredem z Pomoraví vrh „E“ a s Andym XXXVII. vrh „F“. To byl poslední vrh labradorů z Pomoraví. Lisrenny Geisha Girl zemřela na rakovinu mléčné žlázy v 10 letech. 

                               Obrazek
                                          Lishrenny Geisha Girl

                      Obrazek
                                                    Bred z Pomoryví
Historie chovatelské stanice z Pomoraví se pro labradorské retrívry po šesti vrzích uzavřela. Práce průkopníků přinesla své ovoce a dnešní chov to nezapře. S manžely Kučerovými by se dalo dlouhé hodiny vzpomínat na Marcusovu či Canovu práci v zamrzlé řece i na spoustu podnětných postřehů z té doby. Jsou to lidé, kteří se nesmazatelně vryli do dějin chovu labradorských retrívrů u nás a za to jim patří nevyslovitelný dík.

Foto čerpáno z: http://retriver.cz/chovpsi/vrhy_pocat_chovu.htm

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kučerovi tedy zažádali o výjimku, aby mohl přijít na svět vrh „B“ po sestře s bratrem - Johnovi a Julii of Palgrave. Výjimka jim byla udělena a vznikl tak vrh, na nějž manželé Kučerovi vzpomínají jako na nejlepší, který jim labradoři z Pomoraví dali. Z tohoto spojení vzešel i u nás v mnohých rodokmenech se objevující ICH. Bred z Pomoraví.

 

 

Dalším importem do Litovle byl černý pes z Kanady Cana. Kolem tohoto psa a hlavně jeho povahy kolují již dlouhá léta různé skazky. Jak to tedy bylo? Ken, jak jsme mu říkali, letěl do Československa jako tří nebo čtyřměsíční štěně,“ vzpomíná Oldřich Kučera. „Záměrně říkám letěl, protože v termínu, kdy jsme si ho měli vyzvednout v Praze, díky stávce na letišti Heathrow v Londýně, nedoletěl a týden byl neznámo kde. Dostal se nám do rukou těžce frustrovaný s netknutou konzervou a nádobou na vodu přesně tak, jak byl odexpedován z Kanady. Podle mého názoru se na něm tato zkušenost podepsala natolik, že se už nikdy neuklidnil a byl pořád ve střehu.“  Velkým dílem díky traumatu byl dost ostrý a na pana Kučeru velice fixovaný. Cana nesl typické znaky kanadských field trialových liní. Byl subtilnější stavby těla než Sandylands Marcus s poněkud jiným tvarem hlavy. Stal se šampionem ČSSR a během jednoho roku složil se svým vůdcem Zdeňkem Šmikmátorem čtyři pracovní zkoušky: ZLV - I.cena - s udělenou výjimkou hlasitosti, ZLZ - I.cena, VZ - II.cena a PZ - III.cena. Cana dal ve spojení s Julií of Palgrave vrh „C“